Internationellt är Carl Bildt främst känd som en ”medium sized dog with a big dog attitude”. För oss hundägare är det här extra roligt. Vi kan typen. Men det är inte helt rättvisande. Jag har själv en mellanstor hund och vet hur opraktiskt det är att ha henne i knät.
För det är ju inte utrikesministerns orealistiska självbild som främst utmärker hans hundkaraktär. Det är strävan efter att alltid vara husse – de globala orättvisorna – till lags. Krypa upp i knät. Bli kliad bakom öronen. Fjäska. Göra konster. Bjäfsa efter uppmärksamhet.
Bildt var tidigare styrelseledamot i företaget Lundin Oil som misstänks för folkrättsbrott i Sudan. Delvis under Bildts tid i styrelsen. Bildt var ivrig förespråkare för kriget mot Irak. Lika entusiastisk är han när de gäller att stoppa dem som flyr konsekvenserna av samma krig.
Givetvis är han inte sen att vifta på svansen för diktaturen Egypten som han menar är ”ett långt öppnare samhälle än åtskilliga andra i regionen” .

